4 Mart 2014 Salı

Yine bir 8 Mart Dünya Kadınlar GünüYine bir 8 Mart... Yine bir Kadınlar Günü... 

Bu sefer yıl 2014... Tek fark bu. Değişen sadece yıl... 

Hala kadınlara yönelik şiddet, cinsel istismar - taciz - tecavüz, cinayet artarak devam etmekte... 

Hala birçok kadın, yeterli iş istihdamı sağlanamadığı için seks işçiliği yapmakta...

Hala kızlarımız, çalıştırılmak veya evlendirilmek için okullarından alınmakta...

Hala ülkemizin özellikle bazı kesimlerinde, intihar süsü verilerek kadın cinayetleri işlenmekte...

Hala çocuk yaşta kızlar, evlilik kisvesi altında satılmakta ve böylece hala pedofili özgürce yaygınlaşmakta...

Hala kadınlarımıza birçok alanda 2. sınıf vatandaş muamelesi yapılmakta...

Ve hala ne yazık ki birçok kadın, bu yapılanlara en ufak bir tepki göstermemekte...

...

Her yıl tüm dünyada büyük etkinliklerle kutlanan Kadınlar Günü'nün temelinde de oldukça üzücü bir hikaye yatmakta. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün o acıklı tarihçesi:

''8 Mart 1857 tarihinde, ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde, Danimarka'nın Kopenhag kentinde Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına, 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.''

 Yeşim Yılmaz

1 yorum:

  1. merhaba hanımefendi. gerçi tesadüfen gördüm ama, bloğunuz ve tarifleriniz çok güzel. görselleriniz de bir harika. çok nefis görünüyorlar gerçekten. çok başarılısınız bu konuda. umarım devam edersiniz yazmaya. sizi takip etmeyi çok isterim. rica etsem bloğunuza ABONE OL kısmını da ekler misiniz?

    YanıtlaSil